Expedition Fjällkedjan 1.5

Magnus Eriksson, är 31 år gammal och bor i Storvreta. Men han är född och uppvuxen i Laisvall fyra mil väster om Arjeplog i Lappland, med naturen runt hörnet väcktes ett brinnande intresse för friluftsliv.

Expeditionen börjar i trakten kring Idre i slutet av maj. Sedan bär det norrut med siktet inställt på Abisko. I de norra delarna bär det långt västerut för att komma genom Padjelanta. Väl framme i Abisko blir det en u-sväng tillbaka, en färdväg längre österut för att även få vandra genom Sarek. Expeditionen avslutas vid Silvervägen i Arjeplogsfjällen. Turen kommer inte att planeras efter tillgång på leder, utan kommer att följa fiskevatten toppar och andra ställen som Magnus vill besöka. I de delar fiske är tillåtet kommer en stor del av födan att bestå av fisk.

  • Krönika: ”Ode till en termos”

    En termos är väl bara en termos? Eller? Utemagasinets krönikör Niclas Sjögren hyllar sin ständiga följeslagare.

  • Frågor om Utefest? Vi har svaren!

    Nu är det inte många veckor kvar till höstens stora friluftshändelse, Utefest i Järvsö 4–6 september! Ni är många som har frågor om allt från tider och aktiviteter till hundar och appar – här har vi samlat de vanligaste. 

  • Här är du mest otillgänglig

    Otillgänglighetspunkten seglar upp som ett hägrande vandringsmål. Vi släpper taget om civilisationen och låter oss famnas av äventyret.

  • UTE TESTAR: Hängmattan Amok Draumr 5.0

    Hängmatta istället för tält i utelivet? Vi testar Amoks patenterade sovsystem, där du ligger på tvärs mot hängriktningen. 

  • God tur på Stetind

    Norge kryllar ju av mäktiga berg, men Stetind sticker ut som något alldeles extra. Utemagasinets team drar på klättersele och hjälm för en säker toppbestigning – med ett lätt fladder i magen.

  • Fattiga riddare med hallon

    Fattiga riddade med lönnsirap, chokladsås & färska bär

    Trolla fram detta på nästa utflykt och du kommer bli populär. Vill du förenkla kan du göra i ordning riddarsmeten hemma och fyll på termos.

  • ”I naturen släppte ångesten”

    Forskningen är tydlig: naturen gör oss friskare. Ändå är det sällsynt med naturbaserad behandling inom vården – trots att den skulle kunna hjälpa många, och spara miljarder till statskassan. Varför är det så? 

  • Stort test av vandringsskor och kängor

    Låga skor är sköna för turer på stig. Lätta, mellanhöga kängor är mer allsidiga, och kraftigare kängor trygga i tuff terräng. Vi har testat 9 olika modeller!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.