Vandringsevent i fjällen ger mersmak

Fjällräven Classic är ett vandringsevent som går från Nikkaluokta till Abisko i den lappländska fjällvärlden. I samband med fjolårets arrangemang genomfördes en studie av turismforskningsinstitutet ETOUR för att öka kunskapen om deltagarbaserade friluftsevenemang i fjällvärlden. Förutom en observation under själva evenemanget omfattar studien enkätsvar från 2 664 tidigare deltagare.

− Vår studie visar att en klar majoritet av deltagarna gör sitt första besök i de svenska fjällen när de deltar i vandringen. Och hela 86 % svarar att det är sannolikt att de kommer att återvända och att evenemanget bidrar till detta. Man kan gott säga att Fjällräven Classic fungerar som en introduktion till området och att dess deltagare får smak för den typen av upplevelser, säger Daniel Wolf-Watz, forskare vid ETOUR.

Fjällräven Classic har lockat mer än 20 000 deltagare sedan starten 2005. 
− Vi vet sedan tidigare att möjligheten att på ett säkert och kontrollerat sätt uppleva fjällen lockar människor som inte har så stor fjällvana. När människor är trygga finns möjligheter till positiva upplevelser. Svaren från studien visar att deltagarna främst förknippar vandringen med känslor som glädje och frihet, säger Andreas Cederlund, chef för produkt- och varumärkesupplevelser på Fjällräven.

Syftet är att inspirera svenskar att upptäcka sin egen fjällvärld genom en fjällvandring där man bär sin egen utrustning, sover i tält och lagar sin egen mat. Dygnet runt-bemannade kontrollstationer ungefär var 20:e km med bland annat sjukvårdspersonal gör att naturmötet upplevs tryggt och säkert.
− Närmare 90 % av deltagarna framhäver just naturkontakten som en av de största behållningarna. De vill uppleva naturen och det unika område som de svenska fjällen utgör. Så gott som alla svarande ser också området som ett naturlandskap att bevara och skydda, säger Daniel Wolf-Watz.

Den fullständiga rapporten kan du läsa här: https://www.miun.se/etour/ETOUR-Publikationer/Publikationsarkiv/upplevelser-och-effekter-av-evenemang-i-fjallen/

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Claes Grundsten: ”Jag vill äta upp Sarek”

    Efter 60 år i Sarek känner Claes Grundsten vår vildaste nationalpark som sin egen ficka. Vad gör det med upplevelsen? Vi möter upp honom hemma på Ingarö och pratar närvaro, hemkänsla och kärlek.

  • Vinn lätt och packvänlig dunjacka från Mammut!

    Redo för den kallare årstiden? I månadens tävling har du chans att vinna Mammuts lätta och packvänliga Broad Peak Light IN Hooded Jacket.

  • Så hittar du det bästa liggunderlaget

    Vill du hitta rätt liggunderlag för att sova bekvämt på turen? Här är en checklista på sådant du ska tänka på inför ett köp.

  • Vandra en långled

    Söker du en riktig vandringsutmaning, där du är ute på tur i flera veckor eller månader i sträck? Här tipsar vi om nio europeiska långleder – och kortare turer för dig som gillar lagom.

  • Recept: Snabb energi på vandringen

    Jägarsnuset lever – men inte skadar det med lite nytänk i påsen? Här kommer tre energirika alternativ för nästa äventyr, både sött och salt.

  • Krönika: ”Ode till en termos”

    En termos är väl bara en termos? Eller? Utemagasinets krönikör Niclas Sjögren hyllar sin ständiga följeslagare.

  • Frågor om Utefest? Vi har svaren!

    Nu är det inte många veckor kvar till höstens stora friluftshändelse, Utefest i Järvsö 4–6 september! Ni är många som har frågor om allt från tider och aktiviteter till hundar och appar – här har vi samlat de vanligaste. 

  • Här är du mest otillgänglig

    Otillgänglighetspunkten seglar upp som ett hägrande vandringsmål. Vi släpper taget om civilisationen och låter oss famnas av äventyret.

  • UTE TESTAR: Hängmattan Amok Draumr 5.0

    Hängmatta istället för tält i utelivet? Vi testar Amoks patenterade sovsystem, där du ligger på tvärs mot hängriktningen.