Lina och Erik är årets äventyrare

Varje år delar Adventure Academy ut priset Årets äventyrare till en kvinna och en man som genomfört ett äventyr lite utöver det vanliga. 2020 års vinnare, som nu har utropats, bekräftar regeln.

Årets kvinnliga äventyrare är alltså Lina Hallebratt, som under fjolåret skidade 175 mil längs Vita bandet – och därmed blev jämtländskan den första att notera sig för fem vita/gröna band. Under vintern 2021 har hon fyllt på med ytterligare två vita band, vilket vi skrivit om tidigare. Inte undra på att hon har en speciell relation till den där sträckan mellan Grövelsjön och Treriksröset.
– Jag börjar le direkt när jag tänker på Vita och Gröna bandet, det är så fantastiskt. Ingen tur är den andra lik av de banden jag gjort. På vintern måste man också verkligen anpassa sig och blir i nuet på ett annat sätt, säger Lina Hallebratt.

Det är inte första gången Lina Hallebratt utses till Årets äventyare. 2015 fick hon titeln för att ha kört vita, gröna och blåa bandet (havspaddlarnas) under samma år.

En debutant på pallen är 35-åriga Erik Sander, som kammar hem priset som Årets manliga äventyrare. Hans bedrift? En 230 mil och 38 dagar lång sup-färd genom Sverige, från Lappland till Skåne.
– Det känns såklart jättebra att få det här priset, framför allt eftersom jag hållit på med rätt okonventionella äventyr. Det är kul att ett sådant här äventyr också kan vinna, säger Erik Sander, som tidigare kört Sverige runt på longboard. För mer info, gå in på aretsaventyrare.se.

Packa som ett proffs inför vandringen

  • Festivalstämning för vandrare

    Söker du nya vänner som delar din kärlek till vandring? Besök en vandringsfestival och utforska både nya stigar och nya kontakter. Här tipsar vi om tre kommande evenemang, från Borås till Kanarieöarna.

  • Tacogryta med ölkorv

    Korv är inte bara gott, klassiskt och publikfriande utan också enkelt att variera på uteköket. Här kommer en mustig gryta med ölkorv.

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.

  • Kjetil gör Vita Bandet med MS

    Efter en MS-diagnos bestämde sig Kjetil Nicander för att skida den svenska fjällkedjan. Samtidigt samlar han in pengar till MS-forskning.

  • Ute testar: frystorkat för utelivet

    De väger lätt, lagas enkelt och fyller snabbt på energinivåerna på turen. Men hur goda är de, egentligen? Vi har testat frystorkad friluftsmat från nio tillverkare, och utsett ett par favoriter.

  • Gott på tur: Chokladpunch

    Piffa din choklad! Detta är en kreativ smaksensation för vuxna som värmer kalla dagar i skogen.