På cykel genom Sverige för klimatet

Klimat- och miljöorganisationen Protect Our Winters Sweden (POW) har lanserat kampanjen Utelandet för att informera, mobilisera och aktivera 10.000-tals friluftsmänniskor att tillsammans göra klimatkrisen till den viktigaste valfrågan. För att uppmärksamma valet bland friluftsutövare kommer POW mellan den 26 Juni och 22 Juli att cykla 2022 km genom Sverige.

Foto: Anna Gros, Initiativtagare och projektledare till Utelandet 2022km.

En grupp dedikerade medlemmar ska cykla, från Vallåsen i söder till Kiruna i norr, som en lång klimatmarsch för att uppmärksamma Sveriges ansvar som nation att nå Parisavtalet. Under marschen kommer de lyfta fram hållbara initiativ runt om i Sverige, samt prata med forskare, politiker och lokaltidningar. 
– För oss så är klimatförändringarna också något personligt, därför vill POW med kampanjen Utelandet kraftsamla Sveriges friluftsmänniskor i att tillsammans agera för att skydda de platser och livsstilar vi älskar från klimatförändringarna, säger Nicole Modigh, Verksamhetskoordinator POW Sweden. 

Cykelmarschens syfte är att mobilisera förändringsvilja, oavsett vilket parti man röstar på. Därför bjuder POW in alla att cykla med, du som friluftsmänniska, forskare, del av klimat- och miljörörelsen är välkommen att cykla sida vid sida med POW. 
– Tanken är att du kan följa med så länge du känner för, en timme, en dag eller en vecka. Jag vill med cykelmarschen skapa en Forest Gump- känsla genom landet och visa på hur vi kan använda vår passion för friluftsliv till en aktion för klimatet, säger Anna Gros, Initiativtagare och projektledare till Utelandet 2022km.

Marschen är en av flera aktiviteter som POW arrangerat kopplat till kampanjen Utelandet, som att  bland annat samla in namn underskrifter för att skydda de utemiljöer som vi älskar. I kampanjen har POW involverat en rad framstående utövare, såsom landslagsåkaren i snowboard, Jesper Landmark, och äventyraren Tom-Oliver Hedvall. Det finns också samarbeten med Klimatpsykologerna, Cykelfrämjandet och Greenpeace Sverige, samt med progressiva outdoorföretag såsom Patagonia, Icebug, Outdoor Buddies, Mammut, Burton och även Destination Funäsfjällen. 

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.

  • Nicklas Blom: ”Jag skulle aldrig anställa mig själv”

    I många år jagade fotografen Nicklas Blom de mest spektakulära åken – från puder i klippiga bergen till vulkanskidåkning på Kamtjakta. Idag lever han pojkdrömmen utanför Åre, med 30 slädhundar och äventyret runt hörnet.