UTE testar: Smidig gasgrill

Är du grilltokig, precis som vi? Under sommarmånaderna har vi utvärderat den portabla gasgrillen Skotti.

Bakgrund
Grillen Skotti är en tysk uppfinning som under 2022 lanserats på svenska marknaden och tidigare vunnit Red Dot Award för bästa produktdesign. Testet har genomförts på dagsäventyr, med allt från några kilometers vandring till ingen alls.

Snabba fakta
Materialet är rostfritt stål och Skotti, som väger cirka 3,3 kilo, tillverkas på hemmaplan i Tyskland. Måtten i monterat skick är 34x18x22 centimeter. Skotti packas ihop platt i medföljande väska, som går att bära i handen eller ryggsäcken. Den är främst tänkt som gasgrill men det går även bra att driva Skotti med ved eller kol. Priset ligger på 1 799 kronor och grillen går att köpa via hemsidan se.skotti-grill.eu samt på Naturkompaniet. Det går även att köpa till olika
tillbehör, exempelvis matlådor där du kan förvara det färdiggrillade varmt.

UTE-låtande
Det går snabbt att lära sig montera ihop Skotti, och när det väl sitter tar det inte mer än 1–2 minuter att få den redo för action. Vi har testat att grilla en hel del olika råvaror, till exempel grönsaker som aubergine, zucchini och paprika; svampar som portabello och skogschampinjoner – men även hamburgare, lammstek och fiskfiléer. Oavsett råvara har Skotti levererat ett riktigt bra grillresultat, med bra yta och smarrig tillagning – även när vi gett oss på lite mer känsliga köttdetaljer.

På korta dagsturer, strandhäng och tillfällen då matlagningen är själva äventyret – det är där Skotti gör sig allra bäst. Det smidiga formatet gör det också möjligt att ta med den på längre turer, men betänk att det också blir en del råvaror att bära på och hantera. Ett extra plus för att alla delar förutom brännarröret och gasslangen går att köra i diskmaskin. Vi har dock mest handdiskat och kört stålull under testet – lite jävlaranamma är att rekommendera om du stekt hamburgare eller liknande. Jämfört med många andra portabla grillar ligger Skotti högt i pris, men som så ofta får du vad du betalar för. I det här fallet en smart och tålig turkompis i praktiskt format.

Testat av: Uteredaktionen

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.