Utforska en kanotled i oktober

Glid in i hösten på vackert inlandsvatten. Med kanot kan du tyst uppleva skogarnas och strändernas djurliv. En utstakad kanotled tar dig ofta förbi platser med stora naturvärden och intressant historia. Packa sovutrustning, god mat, kanske en god vän. Och glöm inte kikaren.

Text: Emma V Larsson, Foto: Mattias Fredriksson

TIVEDENS KANOTLED
En trolsk paddelupplevelse väntar dig i Tivedens djupa skogar. Kanotleden är cirka 15 kilometer lång och går genom sex olika sjöar. Räkna med sex-sju timmars paddling, minst.
Leden börjar i Bosjön och avslutas i Sågkvarn eller i Unden. Kanot kan du hyra hos Camping Tiveden eller Ösjönäs. För att njuta lite extra (vilket du borde) ska du dela upp turen i två dagar. Slå alltså läger på valfri, lockande ö och sjung långsamhetens lov.
Mer info: tiveden.se, campingtiveden.se

ÅKERS STYCKEBRUK TILL TROSA
Paddla denna klassiker till kanotled, och upplev fyra mil av sörmländsk naturromantik. Du startar i Åkers styckebruks lummiga skogar och avslutar vid havet i
Trosa. Marvikarna är en stor naturupplevelse, med rik historia som viktig farled under vikingatiden. Det finns många fina platser att övernatta på längs med vattnet, både i tält och vindskydd.
Det är vanligt att dela upp turen i tre övernattningar och det är möjligt att hyra kanot på ett flertal ställen i närheten. Passa också på att fråga om guldkorn längs leden.
Mer info: kanotkungen.se

VÄRENDSLEDEN
Har du en hel höstvecka att lägga på en paddeltur? Då är Värendsleden i Småland ett spännande alternativ. Kanotleden är 120 kilometer lång och sträcker sig från Asasjön i norr, genom Helgasjön, Salen och Åsnen ner till Mörrumsån i söder.
Paddlingen är varierad och tar dig genom både lugna, vackra sjöar och snabba, strömmande vattendrag. Du paddlar från smala sprickdalssjöar i norr till större slättsjöar med fjordar och öar i sjön Åsnen. Utmed leden finns iordningställda övernattningsplatser som kan nyttjas mot avgift och som harplats för tält och oftast vindskydd.
En extra dimension ges då leden passerar genom fina Åsnens nationalpark som bjuder på vacker gammal bokskog och en fin insjöskärgård.
Mer info: sverigesnationalparker.se/park/asnens-nationalpark; visitasnen.se.

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.