Vinn ryggsäck från Jack Wolfskin!

Är du på jakt efter mångsidig vandringsryggsäck, som fungerar lika bra på dagsturen som under den lätta stugturen? Då är månadens läsartävling något för dig. Vi tävlar ut två exemplar av Jack Wolfskins nya Wolftrail 34 Recco.

Tyska Jack Wolfskin är fortfarande lite av en doldis i Sverige, men jättestort på hemmamarknaden och med 500 butiker spridda över världen. Vandring är en fokusgren och man satsar stort på exempelvis ryggsäckar, kängor, tält och funktionella kläder för hela familjen.

Jack Wolfskins nya Wolftrail 34 Recco är en rymlig ryggsäck av återvunnet material, PFC-fri och märkt med Bluesign. Den är lätt och smidig, med en ventilerande ryggdel tack vare Aeroshapebärsystemet som gör att luften cirkulerar när du rör dig.

Det finns gott om utrymme att packa ner nödvändigheter i det stora facket plus två praktiska fickor i topplocket. En dragkedja på insidan gör att du kan dela upp packningen, till exempel separera sovutrustningen från dina övriga prylar. Du kan pula ner en blöt regnjacka i en rymlig meshficka på utsidan och det finns också mindre meshfickor på höftbältet där kexchokladen får plats. Med ett inbyggt Recco-­chip kan ryggsäcken (och du) hittas av räddningspersonal om olyckan skulle vara framme.

Vi lottar ut två Wolftrail-ryggsäckar i månadens tävling. Om du vill vara med och tävla ska du svara på tävlingsfrågan som nedan. Senast den 8 december behöver vi ditt bidrag.

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till Ingrid Lyxell och Bjarne Antonsen!

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning. 

  • Järvsö stärker sin cykelstatus

    För tredje året i rad har cykelsajten och communityn Happyride utsett Järvsö Bergscykel Park till Sveriges bästa bikepark. Hälsingebyn rankas även högt för sin fina stig- och gravelcykling.

  • Stort test av trailskor

    Rätt sko är a och o när du rör dig ute i naturen. Vi har testat tio modeller för lättare vandring och stiglöpning, med fokus på komfort, grepp och slitstyrka