Vinn ryggsäck från Jack Wolfskin!

Är du på jakt efter mångsidig vandringsryggsäck, som fungerar lika bra på dagsturen som under den lätta stugturen? Då är månadens läsartävling något för dig. Vi tävlar ut två exemplar av Jack Wolfskins nya Wolftrail 34 Recco.

Tyska Jack Wolfskin är fortfarande lite av en doldis i Sverige, men jättestort på hemmamarknaden och med 500 butiker spridda över världen. Vandring är en fokusgren och man satsar stort på exempelvis ryggsäckar, kängor, tält och funktionella kläder för hela familjen.

Jack Wolfskins nya Wolftrail 34 Recco är en rymlig ryggsäck av återvunnet material, PFC-fri och märkt med Bluesign. Den är lätt och smidig, med en ventilerande ryggdel tack vare Aeroshapebärsystemet som gör att luften cirkulerar när du rör dig.

Det finns gott om utrymme att packa ner nödvändigheter i det stora facket plus två praktiska fickor i topplocket. En dragkedja på insidan gör att du kan dela upp packningen, till exempel separera sovutrustningen från dina övriga prylar. Du kan pula ner en blöt regnjacka i en rymlig meshficka på utsidan och det finns också mindre meshfickor på höftbältet där kexchokladen får plats. Med ett inbyggt Recco-­chip kan ryggsäcken (och du) hittas av räddningspersonal om olyckan skulle vara framme.

Vi lottar ut två Wolftrail-ryggsäckar i månadens tävling. Om du vill vara med och tävla ska du svara på tävlingsfrågan som nedan. Senast den 8 december behöver vi ditt bidrag.

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till Ingrid Lyxell och Bjarne Antonsen!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.