SCARPA lanserar pjäxa i återvunnet material

Scarpa lanserar nu pjäxan ”Maestrale Re-Made” som helt och hållet består av återvunnet material. Det återvunna restmaterialet började man lagra och katalogisera redan år 1995.

Scarpa, den italienska tillverkaren av innovativa skor för aktiviteter på berget, lanserar nu en ny pjäxa tillverkad helt av produktionsrester och återvunnet material.

Pjäxan är tillverkad av polymer från cirka tre ton produktionsrester. Det återvunna restmaterialet började man lagra och katalogisera redan 1995. Detta innebär att skapandet av ett par Maestrale Re-Made pjäxor släpper ut 27 % mindre koldioxid än produktionsprocessen i att skapa en ”klassisk” Maestrale-pjäxa i Pebax Rnew – ett växtbaserat material som ändå släpper ut 32 % mindre koldioxid än fossilbaserad plast.

Den nya ”Maestrale Re-Made” pjäxan säljs i begränsad upplaga, med totalt 2022 tillgängliga par, i utvalda butiker över hela världen, och exklusivt på Alpingaraget i Norden.

Designen och helheten
Tillverkningsprocessen bakom Re-Made pjäxan utvecklades av SCARPAs Green Lab, en produktionsavdelning dedikerad till att testa hållbara lösningar.
– Efter lanseringen av Mojito Bio 2021, vår första certifierade sko som är 100 % biologiskt nedbrytbar. Tar vi idag ytterligare ett stort steg mot att minska miljöpåverkan från skotillverkning, säger Scarpas VD Sandro Parisotto.

Delar av intäkterna går till miljön
Vid sidan av lanseringen av Maestrale Re-Made har Scarpa börjat samarbeta med POW – Protect Our Winters, Europe. En del av intäkterna från försäljningen av den nya pjäxan kommer att gå till denna ideella organisation som åtagit sig att skydda miljön och öka medvetenheten om klimatförändring.

– Vi är mycket stolta över detta partnerskap med Scarpa. Vår organisation har partnerskap med varumärken som har stark koppling till frilufts- och bergssportvärlden, men är också passionerade och engagerade i att minska sin miljöpåverkan och vara mer ekologiskt hållbara. POW hjälper utomhussports-entusiaster att skydda platserna de älskar från klimatförändringar. POW är en gemenskap av idrottare, vetenskapsmän, kreativa proffs och entreprenörer som främjar opartisk politik som syftar till att skydda vår värld nu och för framtida generationer, säger Dan Yates, European Partnership Chef för POW Europe.

Den nya pjäxan kostar cirka 5995 kronor.

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.