Vinn lätt och lyxigt tält från franska Samaya!

Är du på jakt efter ett lätt tält, som fixar alpina klätteräventyr på hög höjd och vinterns toppturer – men också sköna och smidiga övernattningar i skogen runt hörnet? Då är månadens tävling något för dig. Vi har nämligen lagt vantarna på ett lyxigt och tekniskt kupoltält från franska Samaya (till ett värde av 14 575 kr!), som den här våren gjort entré på den svenska friluftsmarknaden. 

Samaya 2.5 är alltså ett tält som klarar de mest krävande turerna. Det väger bara 1 570 gram, rymmer två personer med packning (eller tre som kan sova tajt) och funkar året runt i alla väder. Tältgolvet är tillverkat i dyneema (DCF), som ger otroligt hög slitstyrka i förhållande till sin låga vikt, samt en betryggande vattenpelare på hela 20 000 millimeter under ditt liggunderlag.

Samaya grundades i franska Alperna 2018, och utöver tält designar och tillverkar man ryggsäckar och äventyrliga accessoarer med fokus på hållbarhet, hög kvalitet och låg vikt. 4-säsongstältet är deras nyckelprodukt, som finns i en rad olika versioner.

För att vinna ett Samaya 2.5 – i kaxigt rosa – ska du svara på månadens tävlingsfråga. Senast 8 juni behöver vi ditt bidrag.

Läs mer om Samaya här.

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till Maja Littmarck som kammade hem vinsten!

Samaya 2.5 väger bara 1 570 gram och rymmer två personer med packning.

Lycka till!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.