Naturkompaniet ger 3,5 miljoner till svenska vandringsleder

Det växande intresset för vandring och bristande underhåll sliter hårt på våra svenska vandringsleder. Därför väljer Naturkompaniet att sponsra tolv utvalda projekt längs Sveriges leder med 3,5 miljoner, för upprustning och reparation.

Att Sveriges vandringsleder är i behov av upprustning har det framkommit i flera rapporter. Ett ökat vandringsintresse och brist på resurser för underhåll har lett till erosion, skador på känsliga naturmiljöer och ekosystem samt minskad tillgänglighet för vandrare. Nu delar Naturkompaniet ut 3,5 miljoner kronor för upprustning av några av Sveriges mest besökta leder. Initiativet heter Naturbonusen och har stöttat natur- och miljöprojekt med totalt 26,5 miljoner kronor sedan starten 2011, med syftet att ge tillbaka till den svenska naturen.

– Det är en naturlig förlängning för oss på Naturkompaniet att värna om naturen och den svenska outdoorkulturen, både genom vårt sortiment och genom initiativ som Naturbonusen. I år känns det självklart att dela ut Naturbonusen till flera vandringsleder som är i behov av resurser för upprustning, säger Henrik Hoffman, vd för Naturkompaniet, i ett pressmeddelande.

Vandringslederna som får motta bidrag från Naturkompaniet är Bohusleden, Gästrikeleden, Höga Kusten-leden, Isälvsleden, Kroppefjällsleden, Skåneleden, Smålandsleden, Solanderleden, S:t Olavsleden, Sörmlandsleden, Upplandsleden, Östgötaleden. Pengarna ska bland annat användas för att fixa förslitningar som trasiga spänger, ledmarkeringar och vindskydd för att fler ska ha möjlighet att besöka vandringslederna.

– Naturbonusen är ett fantastiskt och välbehövligt tillskott för underhåll av Sörmlandsleden. På och i anslutning till den hundra mil långa vandringsleden finns det många vindskydd, spänger/broar och rastplatser som nyttjas av vandraren. Detta fina bidrag kommer möjliggöra upprustning av flera av dessa platser, säger Sörmlandsledens ordförande Kurt Högström.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.