STF vill rädda Jämtlandsnattågen 

Trafikverket meddelar att det saknas eknomi för att upphandla nattågstrafik mellan Jämtland och Göteborg/Stockholm. Därför startar Svenska Turistföreningen en kampanj för att öka trycket på regeringen att avsätta resurser. 

– De senaste dagarna har många av våra 206 000 medlemmar hört av sig till oss och är djupt oroliga för att nattågen till och från Jämtland ska försvinna. Om det skulle ske vore det ett riktigt dråpslag, säger Maria Ros-Hjelm, generalsekreterare Svenska Turistföreningen. 

Enligt Trafikverket finns det inte tillräckligt med pengar för att köra upphandlade nattåg mellan varken Jämtland och Göteborg eller Jämtland och Stockholm året runt. Detta blir ett problem för den som vill resa klimatsmart och uppleva Sverige, oavsett om det är för att semestra, arbetspendla eller besöka familj och vänner.
–  Vi kräver att regeringen sätter av pengar så att det kan köras nattåg inte bara under sportloven utan hela året, säger Maria Ros-Hjelm. 

För att få ett bra underlag vill nu STF att alla som vill rädda nattågen går in på svenskaturistforeningen.se/raddanattagen och svarar på ett antal frågor om hur de nyttjar nattågen. Den 20 september presenterar regeringen sin höstbudget som visar på hur mycket pengar som avsätts för nästa års nattågsupphandling och då avslöjas om regeringen valt att lyssna på protesterna eller ej. 

STF:s krav:

1. Trafik året runt 

Det ska upphandlas nattåg mellan Jämtland och Stockholm/Göteborg varje natt året om.  

2. Bra standard 

Nattågen ska vara fräscha, bekväma och pålitliga. Toaletterna måste fungera och det ska vara städat ombord. 

3. Smartare banarbeten 

Banarbeten ska planeras så att inte nattågen drabbas mer än andra tåg. Biljetterna kan släppas tidigare om banarbeten planeras i tid. 

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.