Ida Östlund gör avancerade vandringar trots en synnedsättning. Genom att använda lätt utrustning har hon hittat ett fungerade sätt att vandra – och blivit en förebild för många.
Att fjällvandra blind gör terrängen minst sagt extra utmanande. För att klara det lägger Ida Östlund stor vikt vid att utrustningen ska vara lätt.
– För mig är lätt packning en förutsättning för att kunna ge mig ut. Det är så himla roligt med utmärkelsen Årets Lättviktsvandrare. Jag hoppas kunna inspirera andra att våga prova detta, säger Ida Östlund.
”Allt blir bättre med lätt”
Hon beskriver sig som en fjällälskande jämtlänning från Strömsund. Hon arbetar till vardags som socialsekreterare, men tycker att livet är trevligast under rörelse utomhus. Ida är blind från födseln.
– Det är ju ren logik att det blir bättre på alla sätt med en lätt packning. Tyvärr har den breda marknaden inte fokus hållbarhet och vikt. Därför känns det viktigt att visa tillverkarna av friluftsutrustning att efterfrågan finns och växer, säger hon.
Vandra Fjäderlätt och Ultralätt utrustning
Årets Lättviktsvandrare är en utmärkelse som Facebookgrupperna Vandra Fjäderlätt och Ultralätt utrustning ligger bakom. De båda grupperna har över 45 000 medlemmar sammanlagt.
– Ida är ett av många exempel på att det går att göra vandringar i svenska fjäll med lätt utrustning, säger Sebastian Goulet, grundare av Ultralätt utrustning.
– Juryn var helt enig om Ida som mottagare av vår utmärkelse, säger Jörgen Johansson som skrivit ett antal böcker om att vandra lätt, bland annat Vandra Fjäderlätt, som också gett namn åt Facebookgruppen.
Juryns formella motivering till att Ida Östlund får utmärkelsen Årets Lättviktsvandrare 2024 lyder:
”Ida Östlund gör avancerade vandringar med lätt packning, vilket är beundransvärt eftersom Ida är nästan blind, och delar gärna med sig av sina erfarenheter till andra vandrare.”
I juryn ingick Emma V Larsson, digital redaktör på Utemagasinet, Sebastian Goulet och Linda Clarbull från gruppen Ultralätt utrustning på Facebook samt Martin Nordesjö och Jörgen Johansson från gruppen Vandra Fjäderlätt på Facebook.
Läs mer: Ida Östlund vandrar utan syn
Läs mer: Peter Bergström korad till Årets Lättviktsvandrare 2023
