Tre toppturer i svenska fjäll

Om det är några som har koll på den svenska fjällvärldens vintermöjligheter så är det författarna till nya guideboken Toppturer i Sverige (Calazo förlag). Här bjuder de på varsin rafflande favorittur.

Söder om Sarek ligger ett sällan besökt fjällområde, Tarrekaise. Foto: Henrik Westling

”Måskásjgájsse kan vara Sveriges bästa skidfjäll.”

Namn: Henrik Westling

Bor: Marieby, Östersund

Jobb: Äger Östersunds Klättercenter och Naturkompaniet i samma stad, driver topptur.se.

Följ: @henkewestling på Instagram, topptur.se.

Hur ser ditt uteliv ut?

– Extremt säsongsbetonat, med en liten överlappning i maj/juni. Skidåkning från november till juni, brukar landa på runt 100 dagar. Försöker att hålla klättringen igång med inomhusträning. Sedan klättring och terränglöpning från maj till oktober. 

Vem är du i en topptursgrupp?

– Det beror mycket på gruppen. Tror jag är rätt flexibel. Jag kan ta på mig ledarrollen i en mindre erfaren grupp. Men med de jag turar mest med är det en dialog om det mesta. Oftast klarar jag att säga ifrån om jag tycker att vi pushar gränserna säkerhetsmässigt.

Måskásjgájsse är din favorit bland svenska toppturer, varför?

– Just nu är jag peppad på att åka tillbaka till Tarrekaise. Jag gillar hela konceptet med stughäng och fina toppar runt knuten. Dessutom kul med ett för min del relativt outforskat område. Måskásjgájsse kan vara Sveriges bästa skidfjäll.

Turtipset: Måskásjgájsse

Söder om Sarek ligger ett sällan besökt fjällområde, Tarrekaise. Vid foten av massivet ligger en STF-stuga perfekt placerad för fantastiska toppturer. En lång dagsanmarsch krävs, eller tillgång till skotertransport. 

Av alla de fina topparna i massivet har jag valt ut Måskásjgájsse. Säkraste vägen upp är att fortsätta in i dalen och gå upp mot toppen från Nordväst. Det är en lång tur men oerhört vacker. På toppen kan du välja mellan ett flertal av Sveriges finaste skidåk – som ”Lilla Alaska” – och slutligen ta dig ut i dalen via Bádurgårsså-ravinen. Turen kräver att du är en van toppturare och kan göra relevanta bedömningar av snöförhållanden. 

STF Viterskalsstugan i Hemavan är riktigt bra placerad för den som drömmer om fina toppturer, tipsar Johan Ranbrandt. Foto: Anette Andersson

”hemavan är snö-säkert med finfina turmöjligheter.”

Namn: Johan Ranbrandt

Bor: Marieby, Östersund

Jobb: Skriver guideböcker, guidar friluftsaktiviteter samt driver co-workingstället Gomorron Östersund och hemgården Fursteli Gård.

Följ: @johanranbrandt, @toppturerijamtland, @toppturerisverige.

Hur ser ditt uteliv ut?

– Jag aktiverar mig väldigt mycket efter säsong, mestadels i Jämtland och södra Lapplandsfjällen men även på andra håll. Det blir längdåkning, liftåkning och skogstoppturer i början av året, kalfjällsaktiviteter i mars–maj, stiglöpning och cykling och sedan långfärdsskridsko. Roligast just nu är att kunna ta med barnen på toppturer.

Vem är du i en topptursgrupp?

– Jag tar nog lite olika roller beroende på grupp, men har en otrolig förmåga att hamna först. Ocharmigt nog tycker jag ofta att jag gör bäst vägval och håller lämpligt tempo! Oavsett grupp försöker jag lära alla att ta av hudarna med skidorna på, men hittills har  knappt någon anammat det ….

Dålkoetjåhke är din favorit bland svenska toppturer, varför?

– Jag gillar Hemavan som topptursområde, det är snösäkert och erbjuder all typ av åkning under hela vintern – från fina skogsturer tidigt på säsongen till nära 1 000 höjdmeter direkt från vägen på Ryfjället långt in på våren. STF Viterskalsstugan ligger lättillgängligt, med finfina turmöjligheter. Mitt favoritfjäll från stugan är Dålkoetjåhke.

Turtipset: Östra Dålken

Från Viterskalsstugan tar Dålkoetjåhke upp mycket av vyn norrut och de finaste åken går just på den fjällsida du ser från stugan. Åken här är uppemot 30 grader som brantast och säkraste vägen upp går i den stora, tydliga dalgången väster om toppen. Men om du har lite vana så går det bra att göra säkra vägval uppför sydostryggen och då samtidigt reka åket Östra Dålken. Själva åket erbjuder ofta fin snö och böljar härligt ner tillbaka mot stugan.

Området kring STF Nallo fjällstuga i Kebnekaisefjällen hör till Anette Anderssons absoluta favoriter när det ­vankas toppturer. Foto: Anette Andersson

”på håll liknar Šielmmáčohkka en drottningkrona.”

Namn: Anette Andersson

Bor: Undersåker, en mil öster om Åre.

Jobb: Fotograf och filmare som -skriver när hon har tid över.

Följ: @anetteanderssonphotography på Instagram, Anette Andersson Photography på Facebook.

Hur ser ditt uteliv ut?

– På somrarna förflyttas basen till Alperna där jag klättrar och springer stig, därefter blir det mer stiglöpning och gravelcykling på hemmaplan. Under vintern är jag i princip bofast i längdspåren, med en allt större dos toppturer när vårljuset anländer. Maj överlevs med utflykter till grannen i väst, innan vi packar för Alperna.

Vem är du i en topptursgrupp?

– Ofta turar jag med personer som bär på liknande kunskapsryggsäck som jag, och då sköts besluten tillsammans med ömsesidig respekt. Går jag med en grupp ovana tar jag ofta på mig ledarrollen.

Šielmmáčohkka är din favorit bland svenska toppturer, varför?

– Kring STF Nallo fjällstuga i Kebnekaisefjällen finns både lätta och mer avancerade åk – om skitväder drar in finns alltid någon liten tur man kan gå. Šielmmáčohkka är en av tolv svenska toppar på över 2 000 meter och definitivt den man längtar efter att bestiga i området. Det är ett maffigt fjäll, på håll liknar siluetten en drottningkrona.

Turtipset: Šielmmáčohkka

Från Nallostugan följer du berget Nállus östra fot, i nordöstlig riktning. När det börjar plana ut viker du av, rakt mot toppen. Efter sjöarna Nállu-jávrrit börjar ett brantare parti som tar dig in i Šielmmágrytan. Gör ett stopp här och kolla snöförhållandena, för den sista biten går du exponerat under flera rännor som kan vara välfyllda. Du kan trigga en lavin även underifrån! Beroende på förhållandena, välj väg upp. När/om det blir för brant, byt till pjäxor/stegjärn. Väl uppe på kammen kan du lämna skidor och ryggsäck, och gå upp till toppen.

Toppturer i Sverige är en riktigt fet liten guidebok som täcker in över 100 skidmässiga toppar i 15 fjällområden, från Helags till Riksgränsen. De flesta av bokens 400 sidor består av initierade turbeskrivningar, där de tre författarna går igenom bästa vägen uppför och alternativen utför, men det bjuds också på lite bastips om allemansrätt, boende och utrustning.

Totalt presenteras över 220 utvalda utförsåk i boken, varav merparten kräver vana av toppturer och bra koll på snöförhållanden och lavinsäkerhet. Tveka inte att anlita en kunnig guide om du är ovan.

Toppturer i Sverige är skriven och bildsatt av Anette Andersson, Johan Ranbrandt och Henrik Westling. Calazo förlag, 2024.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.

  • Nicklas Blom: ”Jag skulle aldrig anställa mig själv”

    I många år jagade fotografen Nicklas Blom de mest spektakulära åken – från puder i klippiga bergen till vulkanskidåkning på Kamtjakta. Idag lever han pojkdrömmen utanför Åre, med 30 slädhundar och äventyret runt hörnet.