Mens på tur? Inga problem!

Idag är det den Internationella mensdagen och vi passar på att lyfta frågan som fortfarande är tabubelagd i många sammanhang: hur funkar mens på fjället, i skogen eller i kanoten? Svaret: alldeles utmärkt – med rätt planering. Här ger Yulia Blomstedt, ledare inom Friluftsfrämjandet, sina bästa tips.

– Mensen ska aldrig vara ett hinder för äventyr. Det krävs bara lite planering, säger Yulia Blomstedt, ledare inom Friluftsfrämjandet.

Yulia tillbringar mycket tid, året om, i naturen. Hon har lärt sig vad som fungerar – och vad som inte gör det – när mensen infaller mitt i en paddeltur eller fjällvandring.

– Nyckeln är att ha ett litet mens-kit redo i fickan: tamponger, toapapper, våtservett och en soppåse. Då slipper du rota i ryggsäcken eller leta vatten, säger hon.

Yulia tipsar också om att menskopp kan vara ett praktiskt alternativ, särskilt på längre turer. Den kräver varken bindor eller mycket utrymme – men hon poängterar att man ska träna hemma först.

Och nej – du behöver inte oroa dig för att locka till dig björnar, som ryktet säger.

– Jag har kollat. Svenska brunbjörnar är skygga och vill inte ha med oss att göra. Det finns heller inget som tyder på att mensblod skulle vara ett problem – utom möjligen för isbjörnar, och dem träffar vi ju sällan i våra skogar, skrattar Yulia.

Med ett kit i fickan eller ytterfacket på ryggsäcken är mens på tur inget hinder. Foto: Friluftsfrämjandet
  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.

  • Nicklas Blom: ”Jag skulle aldrig anställa mig själv”

    I många år jagade fotografen Nicklas Blom de mest spektakulära åken – från puder i klippiga bergen till vulkanskidåkning på Kamtjakta. Idag lever han pojkdrömmen utanför Åre, med 30 slädhundar och äventyret runt hörnet.