Fri och Modig i hängmattan

För Marija Aurell blev utenätterna ett sätt att hitta mod och en ny livsväg. I sin hängmatta känner hos sig trygg och vågar utmana sina rädslor, både på soloäventyr och med sina tre barn. 

”Jag hittade friluftslivet för ungefär fem år sedan, i en ganska tuff tid, efter en relation som jag inte mådde bra i. Jag behövde på något vis hitta mitt eget sätt att leva. Det var en frihetskänsla att få känna efter, vad är det jag tycker om och vad vill jag göra? Jag insåg att jag ville sova utomhus och det blev mitt första steg ut. Men jag var oerhört rädd för det. Hur skulle jag våga? Och hur skulle jag klara av alla förberedelser? 

Jag började smått. En sommarkväll efter jobbet­ packade jag min supbräda och paddlade ut till en strand som man bara kan nå med båt. Där kände jag mig trygg. Sedan tillbringade jag natten där i min hängmatta. På morgonen åt jag lite frukost, innan jag paddlade tillbaka för en ny jobbdag. 

Efter det började jag testa fler nätter ute, men på mitt sätt. Jag har aldrig känt att jag kan något, att jag är en sådan som klarar av det där som man ser att andra gör. Massa matlagning på stor läger­eld utanför ett vindskydd, till exempel. Men jag måste kanske inte göra som alla andra? Jag släppte alla måsten och struntade i alla stora äventyr som fladdrar förbi i sociala medier. För att göra det enkelt för mig åt jag kvällsmat hemma, innan jag gav mig ut för att sova. Så gör jag fortfarande. Steget ut blir kortare på så vis. Jag brukar ta med mig lite poppade popcorn istället, eller något annat gott. 

Efter den första natten insåg jag att jag klarar av att sova ute själv, trots att jag är rädd. 

Hängmattan är en stor del till att jag vågar. Den är mysig, skön och framförallt är den enkel att gömma, jag känner mig inte så exponerad i den. Det är mest andra människor jag är rädd för när jag är ute. Därför går vindskydd bort, för där kan ju många samlas. Jag har avbrutit flera utenätter i förtid på grund av att jag mött någon. Jag skulle inte sova en blund om en främling vet exakt var jag är. Människor är ju oftast snälla, men man vet aldrig. Det finns ett mod i att våga avbryta också, att lyssna till sig själv.

Mitt fokus har blivit att skapa äventyr runt hörnet, som inte behöver kosta så mycket pengar. Det mesta blir lyckat om jag får strunta i att det ska bli perfekt. 

Mina tre barn följer också med mig ibland. Det har varit lite nervöst, för då har jag ju ansvar för att de också ska ha det bra. Rent ekonomiskt kan jag inte köpa all dyr utrustning som behövs. Så i somras lånade jag ryggsäckar och sovsäckar från Fritidsbanken. Sedan åkte jag och barnen från Motala till Harge naturreservat och hittade fantastiskt fina träd att sova i, precis vid Vätterns strand. 

Jag hade min hängmatta, mina två yngsta sov i en dubbel och min äldsta på 14 år hade en egen. Vi kiknade av skratt när vi hängde upp häng­mattorna, det krävs lite finess så att lutningen blir bra. 

Vi tog med allt de ville ha, gosedjur och lördagsgodis. Vi hjälptes åt att bära under vandringen som tog en halvtimme. Min äldsta bar mest och han var kanske den största utmaningen, tonåring och allt. Men han verkade trivas och vill nu ge sig ut igen och ha med sig en kompis. 

På kvällen satt jag på klippan och bara njöt. Mina små skrattade och gungade i sin hängmatta, min äldsta låg omsluten i sin med små lampor tända.  Jag tror att de känner sig hemma i naturen nu, efter hundratals dagsutflykter. 

Som ensamstående med tre barn har jag inte råd med lekland och liknande, naturen har istället blivit vår plats. De trivs där, säkert smittar min glädje av sig också. 

Även om jag fortfarande är rädd ibland för att sova ute, så är jag stolt över att jag fortsätter.­ ­Naturen har blivit en plats där jag njutit och utmanat mig själv. Jag har vuxit. Vad mer kan jag våga? Nu drömmer jag om att göra upp en eld på egen hand och jag känner mig redo. Det ska jag prova redan ikväll, när jag ska sova i min hängmatta i Sälenfjällen. 

 Med mina små och stora äventyr hoppas jag inspirera andra att våga, fast man kanske inte kan, fast man kanske är rädd. Det går!”

 

Marija Aurell

Ålder: 40 år
Bor: Motala
Gör: Livsstilsentreprenör, föreläsare, fotograf.
Familj: Tre barn.
Uteliv: Sover ute och cyklar långt.

Våga friluftsliv – Marijas tips


1. Känn efter vilken nivå som är din egen och jämför dig inte. Jag använder min mind line: ”För vems skull?” och tänker att den enda jag vill göra nöjd är mig själv. 

2. Våga tänka ”operfekt”. Packa det som håller dig mätt, varm och trygg. Resten löser sig.

3. Vilka är dina rädslor? Vill du utmana dem hittar du lösningar som passar dig. Gå på magkänsla när du väljer sovplats, föreställ dig platsen i mörker. En hängmatta är lättare att gömma än ett tält. 

  • Stort test av vintervarma underställ

    Bambu, ull, syntet eller en mix? Vi guidar dig till rätt underställ för vinterns friluftsliv.

  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?

  • Utefest 2026 i bilder!

    I nästa nummer av Utemagasinet hittar du ett stort reportage från årets Utefest i Järvsö. Alla fina bilder fick inte plats i tidningen, så här bjuder vi på ännu fler ögonblick från helgen. Följer du med nästa år?

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.

  • Krönika: Säg adjö till mysbrasan

    Kugge leker spåkärring, igen. Ibland blir det inte som han tror. Men kanske den här gången?