Bokningen till Utefest är öppen! 

Nu har vi smugit igång bokningen av Utepass inför Utefest i Järvsö 4–6 september 2026. Fram till 15 januari kör vi boka tidigt-kampanjen ”Gå 2, betala för 1” (ja, det är faktiskt sant!). 

Utefest 2026 kommer att fyllas med kajak- och SUP-paddling, stigcykling, via ferrata, skogsbad, klippklättring, vandring, yoga, trailrunning, forsränning, utematlagning, livemusik och lägereldshäng – bland mycket annat. Håll utkik på utefest.se en bit in på det nya året, så berättar vi mer.

Vårt boka-tidigt-erbjudande är en fantastisk chans för dig som …

… vill ge bort Utefest i julklapp till någon du gärna tar med dig till Järvsö nästa höst. Kom ihåg att Utefest är för alla, erfarna äventyrare som nyfikna nybörjare.

… gillar att boka in saker i god tid, så att du kan gå och gotta dig i månader. Livet blir roligare med Utefest i kalendern! 

 … känner igen en bra deal när du ser den. Vill du hänga med hundratals likasinnade på Sveriges ledande friluftsfestival till ett extremt förmånligt pris, så är det nu du ska slå till.

Använd kampanjkod: earlybird

Läs mer och boka här!

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • Spagetti med ölkorv, tomat och fetaost

    Att laga en värmande allt-i-ettgryta vid lägerelden är perfekt en kylig dag. Här är ett pastarecept som är både jättegott och enkelt att laga.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.

  • Kjetil gör Vita Bandet med MS

    Efter en MS-diagnos bestämde sig Kjetil Nicander för att skida den svenska fjällkedjan. Samtidigt samlar han in pengar till MS-forskning.

  • Ute testar: frystorkat för utelivet

    De väger lätt, lagas enkelt och fyller snabbt på energinivåerna på turen. Men hur goda är de, egentligen? Vi har testat frystorkad friluftsmat från nio tillverkare, och utsett ett par favoriter.

  • Gott på tur: Chokladpunch

    Piffa din choklad! Detta är en kreativ smaksensation för vuxna som värmer kalla dagar i skogen.

  • Krönika: ”Konsten att få till det”

    Det kan vara svårt att ta sig ut, även för oss friluftsfrälsta. Utemagasinets krönikör Karin Fingal kan ha lösningen.