CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

2 portioner

Carnitas:

Ca 350 g benfri fläskkarré

O,5–1 l vatten

3 dl coca cola

1 msk soja

1 köttbuljongtärning

1 tsk torkad timjan

1 pkt krossad tomat

4 st lagerblad

1 msk paprikapulver

1 tsk sambal oelek

Picklad rödkål:

Ca 150 g rödkål

1 dl ättika

2 dl socker

3 dl vatten

Till servering: burkmajs, het ajvar och 4 små tortillabröd.

Hemma: Lägg fläskkarrén i en kastrull och tillsätt alla kryddor, coca cola, tomat och 0.5–1 liter vatten. Koka på låg värme i 4–5 timmar. Dra isär karrén med två gafflar så du får strimlor. Kyl ner i väntan på att packa i ryggsäcken. 

Fortsätt med rödkålen och strimla den tunt. Koka upp en 1-2-3-lag bestående av ättika, socker och vatten och slå denna över rödkålen. Låt stå tills lagen svalnat.
Packa med dig carnitas och picklad rödkål i täta förpackningar (gärna vacuum om möjligt) samt tillbehören, och ge dig ut på tur. 

Ute: När det är dags för lunch eller middag värmer du bara upp köttet med lite vatten i en kastrull eller på stekhäll, och serverar det i tortillabröd tillsammans med den picklade rödkålen, ajvar och majs. 

Tips!

Mat som varken kräver bestick eller tallrikar är perfekt ute på tur. Enkelt, snabbt och diskfritt!

  • Stort test av vintervarma underställ

    Bambu, ull, syntet eller en mix? Vi guidar dig till rätt underställ för vinterns friluftsliv.

  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?

  • Utefest 2026 i bilder!

    I nästa nummer av Utemagasinet hittar du ett stort reportage från årets Utefest i Järvsö. Alla fina bilder fick inte plats i tidningen, så här bjuder vi på ännu fler ögonblick från helgen. Följer du med nästa år?

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.

  • Krönika: Säg adjö till mysbrasan

    Kugge leker spåkärring, igen. Ibland blir det inte som han tror. Men kanske den här gången?