Vinn sovsäckar från mammut!

Har du frusit häcken av dig i tältet i vinter? Var med i vår tävling och vinn den här supersköna dunsovsäcken från Mammut.

Protect Down Bag klarar kyla galant och fungerar lika bra på extrema skidäventyr som under svala vindskyddsnätter vår och höst. Sovsäcken är fylld med luftigt och värmande RDS-certifierat dun (700 cuin) och fodrad med 100 procent återvunnen polyester. Huva och fotbox är förstärkta med ett vattentätt membran för att du ska hålla dig torr, oavsett plats och väder. 

Den fluffiga och reglerbara huvan har ett mjukt innermaterial för att dämpa prasslande ljud som kan störa en god tältnatts sömn. Och blir du FÖR varm är det bara att öppna sovsäckens tvåvägs-blixtlås framtill och ventilera – eller sticka ut armarna i de kortare blixtlåsen i sidorna.

Protect Down Bag finns som unisexmodell, med temperatur-gränsen -18°C (komfort -10) och totalvikten 1 700 gram, samt en dammodell med temperaturgränsen -21°C (komfort -13°C) som väger 1 810 gram. 

Vi har lagt vantarna på en damsäck (längd 165–180 centimeter) och en unisexmodell (upp till 195 centimeter). För att tävla svarar du här nedan på månadens läsarfråga – och ange också vilken modell du helst önskar vinna. Senast 11 maj vill vi ha ditt svar!

Lycka till!

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till vinnarna Moa Karnström och Felix Assarsson!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.