Ute testar: Lykta från Primus

En liten lykta som både värmer och lyser mörka kvällar – kan det vara något för vinterns lägerliv? Vi gav oss ut på äventyr med Primus Mimer Lantern Duo.

Bakgrund
130-åringen Primus behöver väl ingen -närmare presentation. Varumärket förknippas alltjämt med gaskök av alla de slag, från lätta vandringskök till mer stationära campingmodeller. I det växande sortimentet finns också en handfull gasdrivna lyktor, av vilka vi testat Mimer Lantern Duo.

Snabba fakta
Mimer Lantern Duo är en kompakt, gas-driven lykta, med syftet att -sprida både ljus och värme. Stommen är i rostfritt stål med sidor i frostat glas. Lyktan tänds med ett knapptryck (inbyggd piezo-tändare) och ljusstyrkan finjusteras med ett vred upp till 330 lumen. Den levereras med glödstrumpa och upphängning i ett fodral av hårdplast. Lyktan har en duo-ventil som ska passa de flesta ventil-försedda gasbehållare, oavsett fabrikat. Vikten är 170 gram, höjden 15,5 centimeter och priset cirka 649 kronor. 

UTE-låtande
Vi testade lyktan i ett vindskydd en stormig höstkväll och även i tält, och nog bidrog den till stämningen. Lyktan är liten och lätt att bära med sig i packningen, också när man går långt. Den känns robust och tålig tack vare det skyddande stålet. Stort plus för upphängningsanordningen med en liten krok, som gör att den enkelt kan hängas i olika miljöer. Skenet är behagligt och lyktan visar sig fungera ypperligt i ett tält, för att jaga bort kondensen och värma. Även i ett vindskydd kan man tydligt känna av värmen. Inbyggda Piezo-tändare kan haverera, vilket den här också gjorde vid ett tillfälle. Men då gick det bra att tända lyktan med tändare/tändstickor. Den låter lite när den brinner, men det är ingenting som stör.

Om det endast är ljuskällan man är ute efter så är en batterilykta att föredra – för att inte slösa värdefull gas. Men här får du som sagt värme och slipper kondens på köpet. Lyktan kan kännas krånglig att använda första gången. Kika på Youtube efter klipp om hur du monterar glödstrumpan.

Testat av: Uteredaktionen

  • Vildmarksfotografens bästa tips

    Pontus Brundin är vildmarksfotografen från Sveg som ser bilder i sina drömmar och använder plåtandet som ett sätt att stänga ute omvärlden. Här ger han Uteläsarna sina bästa fototips.

  • Stort test av vintervarma underställ

    Bambu, ull, syntet eller en mix? Vi guidar dig till rätt underställ för vinterns friluftsliv.

  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?

  • Utefest 2026 i bilder!

    I nästa nummer av Utemagasinet hittar du ett stort reportage från årets Utefest i Järvsö. Alla fina bilder fick inte plats i tidningen, så här bjuder vi på ännu fler ögonblick från helgen. Följer du med nästa år?

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.