Ute testar: Lykta från Primus

En liten lykta som både värmer och lyser mörka kvällar – kan det vara något för vinterns lägerliv? Vi gav oss ut på äventyr med Primus Mimer Lantern Duo.

Bakgrund
130-åringen Primus behöver väl ingen -närmare presentation. Varumärket förknippas alltjämt med gaskök av alla de slag, från lätta vandringskök till mer stationära campingmodeller. I det växande sortimentet finns också en handfull gasdrivna lyktor, av vilka vi testat Mimer Lantern Duo.

Snabba fakta
Mimer Lantern Duo är en kompakt, gas-driven lykta, med syftet att -sprida både ljus och värme. Stommen är i rostfritt stål med sidor i frostat glas. Lyktan tänds med ett knapptryck (inbyggd piezo-tändare) och ljusstyrkan finjusteras med ett vred upp till 330 lumen. Den levereras med glödstrumpa och upphängning i ett fodral av hårdplast. Lyktan har en duo-ventil som ska passa de flesta ventil-försedda gasbehållare, oavsett fabrikat. Vikten är 170 gram, höjden 15,5 centimeter och priset cirka 649 kronor. 

UTE-låtande
Vi testade lyktan i ett vindskydd en stormig höstkväll och även i tält, och nog bidrog den till stämningen. Lyktan är liten och lätt att bära med sig i packningen, också när man går långt. Den känns robust och tålig tack vare det skyddande stålet. Stort plus för upphängningsanordningen med en liten krok, som gör att den enkelt kan hängas i olika miljöer. Skenet är behagligt och lyktan visar sig fungera ypperligt i ett tält, för att jaga bort kondensen och värma. Även i ett vindskydd kan man tydligt känna av värmen. Inbyggda Piezo-tändare kan haverera, vilket den här också gjorde vid ett tillfälle. Men då gick det bra att tända lyktan med tändare/tändstickor. Den låter lite när den brinner, men det är ingenting som stör.

Om det endast är ljuskällan man är ute efter så är en batterilykta att föredra – för att inte slösa värdefull gas. Men här får du som sagt värme och slipper kondens på köpet. Lyktan kan kännas krånglig att använda första gången. Kika på Youtube efter klipp om hur du monterar glödstrumpan.

Testat av: Uteredaktionen

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning. 

  • Järvsö stärker sin cykelstatus

    För tredje året i rad har cykelsajten och communityn Happyride utsett Järvsö Bergscykel Park till Sveriges bästa bikepark. Hälsingebyn rankas även högt för sin fina stig- och gravelcykling.

  • Stort test av trailskor

    Rätt sko är a och o när du rör dig ute i naturen. Vi har testat tio modeller för lättare vandring och stiglöpning, med fokus på komfort, grepp och slitstyrka