Stressade träd får en ny doft

Ny forskning från Lunds universitet visar att träden i skogen byter doft när de är stressade. Upphovet till stressen? Det är klimatförändringarna, enligt forskarna.

Att skogen innehåller många dofter, det vet alla naturbarn med luktsinne. Men att trädens doft kan ändras om skogen är klimatstressad – det är nog en nyhet för de flesta. Detta kan man se i ett forskningsprojektet vid Lunds universitet, som finansieras av EU med 60 miljoner kronor. Forskningen är en del av Horizon Europe-projektet Climb Forest, som syftar till att öka kunskapen om hur skogen påverkas av klimatförändringar.

Ett tiotal europeiska länder ingår i den femåriga satsningen som sker i samverkan med skogsbruk och skogsindustri.

De dofter som träden släpper ifrån sig är så kallade terpener – organiska gaser. Det hela kan beskrivas som trädens försvarsmekanism som aktiveras vid luftföroreningar, höga temperaturer och insektsangrepp till följd av att klimatet förändras.
– Även om trädens gaser doftar gott så är de ofta ett tecken på att skogens balans är påverkad, och att träden är under någon form av stress som bland annat beror på att klimatet ändras, säger Thomas Holst, forskare i naturgeografi och ekosystemvetenskap vid Lunds universitet.

Försvarsmekanismen hos träden märks alltså som en förändrad doftupplevelse. Men skogsbesökaren kan också lägga märke till angreppen genom kådan, som kan se ut som tårar som rinner utför trädstammen. Där kan vi snacka symbolik.

Det är tydligt att terpenerna har ökat efter den utbredda torkan 2018, säger Thomas Holst.
– Granbarkborren har blivit mycket mer aktiv i sina angrepp på skogen – attacker som resulterat i att den stressade skogen påtagligt utökat sitt försvar av terpener

  • Vinn vandringsryggsäck från Jack Wolfskin

    Vandringssugen? Denna månad tävlar vi ut två exemplar av Jack Wolfskins sköna och funktionella vandringsrygga Astro Vent 30.

  • Gammal historia, ny nationalpark

    Paddling, vandring, skridsko, fågelskådning. Och inte minst kulturhistoria. Utemagasinets Niclas Sjögren och Henrik Trygg minns flyende tider och turer i nationalpark nummer 31: Nämdöskärgården.

  • 260 mil genom Sverige – Peter vandrar från Smygehuk till Treriksröset

    Peter Bergström är mitt uppe i sin vandring från Smygehuk till Treriksröset. Efter flera veckor ute handlar dagarna mindre om funderingar och mer om nuet. Här berättar han mer om livet på leden.

  • Vandra till riksrösen

    Treriksröset känner de flesta till, men vad vet du om resten av de 642 riksrösen mellan Norge och Sverige? Ofta ligger de långt in i skogen eller högt uppe på fjället. Och de har en fanclub.

  • Högtid för låglandsvandring – tre boktips

    Fjällen ömsar skinn, men i söder är vandringssäsongen i full gång. Här är tre nya guideböcker som visar vägen. 

  • Vinn ultralätt tält från Big Agnes!

    I månadens tävling har du chansen att vinna en spännande nyhet från Big Agnes: ultralätta tältet Sarvis VST 2.

  • Pulled pork i wrap på utflykten

    Visst känns det fint att laga utemat från grunden, men ibland finns inte tiden. Så, här kommer en smaklig genväg, signerad utekocken Sussi Jonsson.

  • 7 tips: sko dig för ultra-trail

    Att springa riktigt långa terränglopp, och träna inför dessa, ställer höga krav på skovalet. Vi bad ultralöparen Niclas Gällentoft berätta hur han tänker.

  • Kungsledens 10 bästa

    Kungsleden är en svensk klassiker. Vissa betar av de dryga 45 milen i ett svep, men de flesta söker lagom långa turer och/eller fina avstickare. Här bjussar vi på tio kungliga guldkorn, från norr till söder.

  • Oscar Ekstam grustipsar: ”Cykla västerut, ta tåget tillbaka”

    Oscar Ekstam vann grusvägs-SM förra året, men cyklar lika gärna för naturupplevelse och avkoppling. Allra helst i östra Småland.