Ute testar: NORDIC GRIP BERING

Lösa broddar eller dubbskor? Vi testar en kompromiss – vinterkängan Bering där dubbarna fälls in vid behov. 

Bakgrund

Nordic Grip grundades år 2000, med fokus på halkskydd och annan säkerhetsutrustning för nordiska vinter­förhållanden. Man har ett brett utbud av broddar av olika slag och sedan en tid även vinterkängor. Modellen Bering är döpt efter den danske ­polarfararen Vitus Bering. 

Korta fakta

Nordic Grip Bering har en ovansida av ­syntetiskt nubuckläder, med ett vattentätt membran­. ­Kängan är fodrad med en ullblandning och har en innersula i ullfilt. Den patenterade dubbtekniken med inbyggda, utfällbara metalldubbar kommer från italienska Alpi. Kängan finns i storlek 36–46, i svart och brunt. Cirkapriset är 1 699 kronor, och ett ­litet verktyg som kan användas för att ­justera dubbarna medföljer.

UTE-låtande

Bering sitter skönt på foten och ger ett slitstarkt intryck. Det är en allsidig vintersko för vardagsturer i både skog och stad. Vi har inte haft smällkallt vinterväder under testet, men kängan upplevs som varm och den tål både regn och vattenpölar utan att läcka.

När underlaget är isigt eller täckt av våta löv kan dubbarna enkelt fällas ut. Det är de röda plastdelarna under sulan som bänds loss med det medföljande­ verktyget, vinklas och fästs igen med ­dubbarna utåt. Det tar bara sekunder, och kan göras med en nyckel om du skulle glömma verktyget hemma (men fäst det på din nyckelknippa, så är det alltid med). Med dubbarna ute är greppet tryggt vid halka, och de kan lätt fällas in om man behöver hoppa på bussen eller gå in i en affär. Det är på den typen av vardags­promenader kängorna kommer till sin rätt.

Att stå på ett ben och fälla ut dubbarna­ ­kräver viss balans, särskilt i snömodd. Och den som inte når sina fötter i sittande ­position kan ha svårt även då. Om under­laget är lerigt kan man behöva ”kratsa ­hovarna” innan det går att fästa dubb­systemet. Sett till helheten är dock Bering en prisvärd vinterkänga, som kan vara en bra kompromiss för den som har behovet av att ta på och av broddar under gång.

Testat av: Uteredaktionen

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.  

  • Tortillaburgare à la Big Mac

    Smashad burgare till ute-middag? Om du förbereder hemma är det enkelt. Gör som oss och testa TikTok-rätten Smashed Burger Tacos på uteköket.

  • Här finns Sveriges bästa sommaräventyr

    Peppad på en äventyrlig Svemester? Perfekt. Här har vi samlat våra bästa tips; för familjen, paddlaren och vandraren – och några till!